Skip to Main Content
Menu

News

Congratulations to Our 2022 Graduates!

Friday, May 20, 2022

Mitchell Technical College celebrates all graduates (December, May and August) at the May ceremony. A total of 445 graduates are honored this year. On Friday, May 6, 2022, 345 graduates received their degree; 100 graduates earned honors (3.5 or higher GPA) and 25 earned a 4.0 GPA.

Name - Degree - Hometown/State

Accounting        
Michaela Christine Franklin - AAS - Springview, NE
Amy M. Gilkerson - AAS - Pierre, SD
Adyson Hope Glanzer - AAS - Canova, SD
Cayetano Morin III - AAS - Mission, TX
        
Administrative Office Specialist    
Bailey Gale - AAS - Vermillion, SD
Tyson Goudy - AAS - Mitchell, SD
Tiffany Lynn Halling - AAS - Huron, SD
Kaycee McGuire - AAS - Ethan, SD
        
Agricultural Business    
Nicholaus Baker - AAS - Kaylor, SD
Janine Bartels - AAS - Witten, SD
Elijah Blare - AAS - Hamill, SD
Shea M. C. Connot - AAS - Dallas, SD
Robert J. Cutts - AAS - Yankton, SD
Robert Guy Davis - AAS - Belle Fourche, SD
Micah A. DeBoer - AAS - Scotland, SD
Maesa A Dvorak - AAS - Wagner, SD
Seth Donald Dykstra - AAS - Stickney, SD
Taylor J Feterl - AAS - Mitchell, SD
Kiley R. Klein - AAS - Madison, SD
Anna Belle Maria McIlravy - AAS - Philip, SD
Leah Ann Rehder - AAS - Hawarden, IA
Isaac W. Rew - AAS - Mitchell, SD
Kail Kenneth Vaith - AAS - Lesterville, SD
Parker Jade Vander Pol - AAS - Geddes, SD       

Agronomy    
Hayley Ann DePoy - AAS - Lantry, SD
Nigel P. English - AAS - Mitchell, SD
Tristan Roger Hageman - AAS - Ramona, SD
Isaac Jerome Kipp - AAS - Montrose, SD
Eric Nelson - AAS - Madison, SD
Dawson J. Phillips - AAS - Winner, SD
Colby Paul Weber - AAS - Emery, SD

Animal Science    
Janine Bartels - AAS - Witten, SD
Austin Julius Bartelt - AAS - Dimock, SD
Shaeyana Raine Fay - AAS - Crookston, NE
Matthew Orin Freeman - AAS - Ethan, SD
Sutton Lee Hohn - AAS - Dimock, SD
Jennifer L Hotchkiss - AAS - Humboldt, SD
Miranda C. Hulm - AAS - Trail City, SD
Amy M. Ingerson - AAS - Eureka, SD
Zachary D. Klaassen - AAS - Sherman, SD
Kameron Dean Meiners - AAS - Winner, SD
Torri Dora Qualm - AAS - Platte, SD
Loren Micheal Schabot - AAS - Plankinton, SD
Amber Jo Schelske - AAS - Forestburg, SD
Madison Jean Stadlman - AAS - Parkston, SD
        
Architectural Design & Building Construction    
Elijah E. Beyers - AAS - Aberdeen, SD
Cordell Jacob Buchmann - AAS - Parkston, SD
Treyson Buckneberg - AAS - Garretson, SD
Trey Eugene Christensen - AAS - Parker, SD
Eric Alan Hoesing - AAS - Hartington, NE
Dylan Scott Huether - AAS - Interior, SD
Jaden Jon Jessop - AAS - Pierre, SD
Jace Kapla - AAS - Yankton, SD
Vincent James Leo Jr. - AAS - Sioux Falls, SD
Tate A Maine - AAS - Rapid City, SD
Fredy Enrique Monterroso - AAS - Huron, SD
Aiden Lowell Wormstadt - AAS - Artesian, SD
Owen Abraham Wyffels - AAS - Webster, SD
        
Automation Controls/SCADA    
James L. Brumbaugh - AAS - Colome, SD
Jacob A. Cundy - AAS - Mitchell, SD
Allen-Jay Robert Fellows - AAS - Plaza, ND
John T Jackson - AAS - Vale, SD
Josef K Jackson - AAS - Vale, SD
Benjamin A Kelly - AAS - Mitchell, SD
Jared Donald Mudder - AAS - Avon, SD
Justin Pavel - AAS - Tabor, SD
Eduardo Reyes - AAS - Mitchell, SD
Kaden Dutch Soukup - AAS - Mitchell, SD
Jessica Erin Tietz - AAS - Mitchell, SD
Ryan A Weverstad - AAS - Yankton, SD

Automation Engineering Technology    
Jack E. Beringer - AAS - Spearfish, SD
Justin E. Bruntz - AAS - Mitchell, SD
Hayden Jay Koopal - AAS - Platte, SD
Caleb S. Mahin - AAS - Elk Point, SD
Abigail Nicole McManus - AAS - Indianapolis, IN
        
Business Management    
Cassidy Lynn Ashley - AAS - Kimball, SD
Lexi Bishop - AAS - Wolsey, SD
Shannon Marie Brown - AAS - Chamberlain, SD
Bradyn Louis Denning - AAS - Corsica, SD
Kailee Henglefelt - AAS - Mitchell, SD
Thay Klu Htoo - AAS - Huron, SD
Kayla Kluth - AAS - Mount Vernon, SD
Matthew Schock - AAS - Salem, SD
Miriam Rose Kathrine Thompson - AAS - Pierre, SD
    
Culinary Academy of South Dakota    
McKenzie Elizabeth Bachmann - AAS - Winner, SD
Maggie Durdle - Diploma - Roseville, IL
Jonathon David Flying Horse - AAS - Madison, SD
McKenna Geringer - AAS - Brandon, SD
Wendy Vanessa Hernandez - AAS - Toronto, SD
Hunter Eugene Lambrechts - AAS - Watertown, SD
Elizabeth Vogel - Diploma - Mobridge, SD
        
Diesel Power - Ag Power Technology    
Daniel J. Budde - AAS - Marquette, NE
Evan DeMaranville - AAS - Mitchell, SD
Riley J. Hines - AAS - Wessington Springs, SD
Rafe Ryan Kiehn - AAS - Kimball, SD
Bradly Miksch - AAS - Stuart, NE
Jacob Nicholas Nasers - AAS - Sibley, IA
Alec Gregory O’Donnell - AAS - Keldron, SD
Jacob Wayne Schmidt - AAS - Garretson, SD
Trayer Ray Schmidt - AAS - White River, SD
Ty W. VonEye - AAS - Wessington Springs, SD

Diesel Power - Light Truck Technology            
Michael R Bender - AAS - Yankton, SD
Colby Jay Kaiser - AAS - Winner, SD
Caleb James Kock - AAS - Mitchell, SD
Kadin Orvil Schlenker - AAS - Woonsocket, SD
Jay Matthew Smith - AAS - Alexandria, SD
Tyler Benjamin Winings - AAS - O’Neill, NE
        
Electrical Construction & Maintenance (ECM)    
Gabriela Melissa Estrada Arevalo - AAS - Huron, SD
Teejay Kent Atwood - AAS - Hot Springs, SD
Nelson Alexander Hernandez Avila - AAS - Huron, SD
Cole Anthony Bares - AAS - Springfield, SD
Austin Kelly Barnhart - AAS - Howard, SD
Anthony Isaac Bauer - AAS - Summit, SD
Gabriel A. Beardt - AAS - Mission, SD
Kaelan Thomas Block - AAS - Midland, SD
Joseph Dante Canchola - AAS - McAllen, TX
Gage Michael Carter - AAS - Faulkton, SD
Noe Escalante - AAS - Hill City, SD
Joshua Earl Haden - AAS - Jonesboro, IL
Flint Jeremy Hartung - AAS - Garretson, SD
Mu Blut Htoo - AAS - Huron, SD
Hayden Alan Hunter - AAS - Elkton, SD
Jason Dennis Jensen - AAS - Henry, SD
Joseph Robin Johnston - AAS - Summit, SD
John Francis Karn Jr. - AAS - Sioux Falls, SD
Logan Michael Keith - AAS - Beresford, SD
Aye Klue - AAS - Huron, SD
Hunter R. Koenig - AAS - Madison, SD
Dylan J. Mees - AAS - Huron, SD
Carter John Meyer - AAS - Mitchell, SD
Nay Kaw Mu - AAS - Huron, SD
Mason M. Murnion - AAS - Jordan, MT
Colby Alan Olson - AAS - Lake Preston, SD
Jose Antonio Ortiz-Maestre - AAS - Trenton, NJ
Colin David Reif - AAS - Salem, SD
David Sanchez - AAS - Madison, SD
Colton Johnathan Sides - AAS - Huron, SD
Lance J. Soukup - AAS - Wagner, SD
Colton Alan Spader - AAS - Howard, SD
Sytai Spotted Tail - AAS - Tyler, TX
Mason Daniel Stoick - AAS - Watertown, SD
Dallas L. Stotz - AAS - Bowdle, SD
Jacobe Roger Tramp - AAS - Byron, MN
Brice Andrew Twitchell - AAS - Jordan, MT
Trace Alan Vierhuf - AAS - Hendricks, MN
Lazarus LahEhWah Wah - AAS - Huron, SD
Cody Richard Westendorf - AAS - Kimball, SD
Joey Russell Wheeler - AAS - Seneca, SD
Bryan Ethan Wiese - AAS - Big Stone City, SD
Kyle Lee Woodall - AAS - Brookings, SD

ECM & SCADA (3 years)
Cameron Emmick - AAS - Meckling, SD
Grant A. Petrik - AAS - Lake Andes, SD
Jeremy M. Roach - AAS - Indianapolis, IN
Kenneth Charles Stahler - AAS - Saint Paris, OH
        
Electrical Utilities & Substation Technology    
Jacob Thomas Anderson - AAS - Remsen, IA
Keaten Benson - AAS - Belle Fourche, SD
Ethan James Byrd - AAS - Rapid City, SD
Brandon R. Edwards - AAS - Hartford, SD
Tristan James Fuerst - AAS - Pierre, SD
Cody Alan Hansen - AAS - Wynot, NE
Austen A. Hoffman - AAS - Ethan, SD
Lance Joseph Langbehn - AAS - Wolsey, SD
Truitt Eugene Stroh - AAS - Selby, SD
Bryson L Whyte - AAS - Marshall, MN
        
Geospatial Technologies (MAP)        
Payton R. Anhalt - Diploma - Canby, MN
Andrew Olin Martin - Diploma - Sioux Falls, SD
Hazel Raymonde Mebius - Diploma - Mitchell, SD
        
Heating & Cooling Technology    
Shane R. Andersen - AAS - Viborg-Hurley, SD
Jeremy David Black Bear - AAS - White River, SD
Elliot A Haux - AAS - Baltic, SD
Wyatt Anthony Locke - AAS - Groton, SD
Daniel Milander - Diploma - Hancock, MN
Colby Petersen - Diploma - Mission, SD
Koby Lee Schild - AAS - Yankton, SD
Daniel Lee Tafoya - Diploma  - Pierre, SD
Ethan Randall Vesely - AAS - Wood, SD
Tanner L. Wenz - AAS - Mitchell, SD
Tahlen Richard Wilson - AAS - Geddes, SD
        
Human Services Technician        
Mallory Marie Bohr - AAS - Plankinton, SD
Grace C. Brechtel - AAS - Rapid City, SD
Madison Myra Jean Catrett - AAS - Montrose, SD
Yaquelin Delval - AAS - Mount Vernon, SD
Cheyenne R. Dougherty - AAS - Colome, SD
Tiffany Lynn French - AAS - Huron, SD
Lexus Noelle Haak - AAS - Howard, SD
Makia Rená Manke - AAS - Mitchell, SD
McKenzie Kay Morehead - AAS - Cavour, SD
Amidala Celeste Nelsen - AAS - Sioux Falls, SD
Amanda Rose Nelson - AAS - Pierre, SD
Blake Austin Thury - AAS - Mitchell, SD
        
Information Systems Technology    
Connor DeRouchey - AAS - Gettysburg, SD
Lane Jordan Ellefson - AAS - Rapid City, SD
Weston D. Gauger - AAS - Mitchell, SD
Ashlee RayeAnn Hiller - AAS - Pierre, SD
Connor Jerke - AAS - Rapid City, SD
Trenten Robert Preston - AAS - Mitchell, SD
Kyle Breman Schlienz - AAS - Greenville, MI
Joshua D. Selwyn - AAS - Wagner, SD
Bryan Travis - AAS - Huron, SD
Huttson Lee Weeldreyer - AAS - Newell, SD

Licensed Practical Nursing            
Madison Ann Bechen - Diploma - Mitchell, SD
Emily Brock - Diploma - Delmont, SD
Wendy Lynn Brotherton - Diploma - Huron, SD
Lee Douglas Burgeson - Diploma - Granite Falls, MN
Brandy D. Farley - Diploma - Kimball, SD
Elizabeth Fredricksen - Diploma - Armour, SD
Paige Greene - Diploma - Plankinton, SD
Hailey Ann Gukeisen - Diploma - Mitchell, SD
Taylor Hanson - Diploma - Philip, SD
Tristen Joy Jacobsen - Diploma - Artesian, SD
Shaye Janish - Diploma - Kimball, SD
Kayla Kommes - Diploma - Howard, SD
Mykkah Krinke - Diploma - Canistota, SD
Chloe A. Kunkel - Diploma - Mitchell, SD
Kelsie Letcher - Diploma - Marion, SD
Haliee Mentele - Diploma - Alexandria, SD
Ashley Mitchell - Diploma - Wessington Springs, SD
Megan Michelle Petrocco - Diploma - Sturgis, SD
Megan Poyer - Diploma - Woonsocket, SD
Jessie L. Schlaffman - Diploma - Mitchell, SD
Madelynn Steiner - Diploma - Mitchell, SD
Gabrielle Twedt - Diploma - Mitchell, SD
Heather Gebel - Diploma - Letcher, SD
Lillyanna Wagner - Diploma - Wall, SD
Gia Winger - Diploma - Mitchell, SD
Alexis Ziegler - Diploma - Lower Brule, SD

Machining & Manufacturing            
Mason Alec Amaral - AAS - Box Elder, SD
Brett J. Pazour - AAS - Pukwana, SD
Kolton J Royalty - AAS - Mitchell, SD

Medical Assistant            
Megan Rose Highland - AAS - Yankton, SD
Maddy Hope Hill - AAS - Sioux Falls, SD
Jasa Taylor Isaak - AAS - Scotland, SD
MacKenzie Kay Jager - AAS - Avon, SD
Malia Noelle Johnson - AAS - Garretson, SD
Abigail Lynn Kesteloot - AAS - Marshall, MN
Ellie Victoria Overweg - AAS - Kimball, SD
Tori L Serr - AAS - Aberdeen, SD
Camie Jo Walz - AAS - Mount Vernon, SD
            
Medical Laboratory Technology
Bailey Martina Beach - AAS - Tea, SD
Avery Thomas Galpin - AAS - Mitchell, SD
Jordyn Elizabeth Gerlach - AAS - Corsica, SD
Riley John Heltzel - AAS - Philip, SD
Emily Elizabeth Semmler - AAS - Highmore, SD

Medical Office Professional            
Tiffany Lynn Bartling - AAS - Burke, SD
Taylor Lynn Christ - AAS - Onida, WI
Chelsea LuRae Lamb - AAS - Valentine, NE
Sadie Alice Markus - AAS - Huron, SD
Megyn Mari McCarthy - AAS - Burke, SD
Katie Ann McDonnell - AAS - Martin, SD
Kristina Jo Schlenker - AAS - Woonsocket, SD
Kenndal Abygail Turnquist - AAS - Hamill, SD

Natural Gas Technology (NG)
Connor Dale Cooksley - Diploma - North Platte, NE
Tanner Wade Eldeen - Diploma - Mitchell, SD
DeAnna Marie Hazelton - Diploma - Rapid City, SD
Brady J Isley - Diploma - Grand Island, NE
Conner Madden - Diploma - Sheridan, WY
Joshua Mueller - Diploma - Hartford, SD
Brandon Lee Nelson - Diploma - Sioux Falls, SD
Trevor Wade Shipp - Diploma - Glasgow, MT
Emily Zampedri - Diploma - Lowell, AR

Power Line Construction & Maintenance (PL)
Zaydan Douglas Abdulrahman - Diploma - Worthington, MN
Tee J. Allen - Diploma - Martin, SD
Chase A. Barnes - Diploma - Murdo, SD
Colt Timothy Blake - Diploma - Colton, SD
Aaron Mitchell Box - Diploma - Lower Brule, SD
Garrett Brewer - Diploma - Rapid City, SD
Mason Joseph Brust - Diploma - Russell, MN
Ashton Lee Bultje - Diploma - Volga, SD
Samuel D. Byrne - Diploma - Martin, SD
Gabe Michael Cardwell - Diploma - Spirit Lake, IA
Cole J. Coss - Diploma - Oshkosh, NE
Cash C. Cundiff - Diploma - Sidney, MT
Brett Vincent Daly - Diploma - Philip, SD
Eli Clayton Dickey - Diploma - Themopolis, WY
Austin Ronald Dormann - Diploma - Oshkosh, NE
Darren Holt Engelkes - Diploma - Hadley, MN
Seth R. Fairbanks - Diploma - Ceresco, NE
Michael Alan Felber - Diploma - New Ulm, MN
Caden R Fods - Diploma - Chester, SD
Jake William Fuerst - Diploma - Belle Fourche, SD
Jared K. Fulton - Diploma - Rosebud, NE
Hunter Wayne Garoutte - Diploma - Sundance, WY
Daewood L. Gerlach - Diploma - Mitchell ,SD
Lane G. Goodwin - Diploma - Solon, IA
Nathan Roger Hargreaves - Diploma - Crooks, SD
Jaden Rudy Hennings - Diploma - Brewster, MN
Jarred Lee James Lyle Hopkins - Diploma - Rapid City, SD
Tanner W. Horn - Diploma - Wolsey, SD
Mason Troy Iversen - Diploma - Murdo, SD
Tyler Kenneth Johnson - Diploma - Hartford, SD
Logan C. Katzer - Diploma - Montrose, SD
Landon Robert Keever - Diploma - Upton, WY
John Martin Kern - Diploma - Bloomington, MN
Paul Travis Kratzer - Diploma -  Sidney, NE
Max G. Krier - Diploma - Spearfish, SD
Weston Clay Kunkee - Diploma - Callaway, NE
Collin Charles Lerback - Diploma - Rapid City, SD
Brody Carson Loosbrock - Diploma - Wilmont, MN
Eilert Steven Marken - Diploma - Aberdeen, SD
Gavin James Martin - Diploma - Tyndall, SD
Landon A. Martin - Diploma - Sundance, WY
Daniel Allen May - Diploma - Brookings, SD
Ryley Alfred Meyer - Diploma - Powell, WY
Landon A Miller - Diploma - Sioux Falls, SD
Logan James Miller - Diploma - Dillon, MT
Mitchell John Neisius - Diploma - Hanley Falls, MN
Blake David Nelson - Diploma - Vermillion, SD
Karson W Nieman - Diploma - Fort Pierre, SD
Bryton Fredrick Oedekoven - Diploma - Nisland, SD
Walker Douglas Olivier - Diploma - Colman, SD
Ethan Tyler Ortman - Diploma - Freeman, SD
Isaac Zahir Perez - Diploma - Montevideo, MN
Joseph David Prusa - Diploma - Brookings, SD
Riley James Przybycien - Diploma - Milbank, SD
Grant James Ramsey - Diploma - Silver City, IA
Wyatt William Resmen - Diploma - Brookings, SD
Jonah Adrian Ringham - Diploma - Lake Mills, IA
Kade Joseph Rumpza - Diploma - Watertown, SD
Alan Ivan Salinas - Diploma - Hill City, SD
Tyson James Selby - Diploma -  Faith, SD
Nathan B. Slegers - Diploma - Worthing, SD
Chase David Sommerfeld - Diploma - Tea, SD
Michael Austin Stees - Diploma - Sedalia, MO
Nolan A. Stoll - Diploma - Sidney, NE
Toby Scout Swallow - Diploma - Red Shirt, SD
Logan Taylor Thompson - Diploma - Caputa, SD
Gavin Lee Tucker - Diploma - Winner, SD
Lucas J Van Engelenburg - Diploma - Alden, MN
Garrett Robert Varilek - Diploma - Nemo, SD
Daniel Nickolas Vetsch - Diploma - Huron, SD
Forrest Lance Wagoner - Diploma - Dillon, MT
Colin Darrell Walth - Diploma - Alcester, IA
Dalton James Wangerin - Diploma - Sidney, SD
Zachary Cooper Whitlock - Diploma - Madison, SD
Carter John Wisocky - Diploma - Gilman, WI

Power Sports Technology - Marine
Jarrett A. Brown - AAS - Lake Preston, SD
Riley C. Scotting - AAS - Sioux Falls, SD
Roger Alan Vearrier - AAS - Plankinton, SD

Power Sports Technology - Motorcycle
Jake R. Archibald - AAS - Bison, ND
Wyatt D. Brooker - AAS - Tulare, SD
Randy Fuoss - AAS - Sioux Center, IA
Hallie B. Newton - AAS - Parkston, SD

Precision Ag Technology
Jacob J. Brunsen - AAS - Mitchell, SD
Zachary Clauson - AAS - Ethan, SD
Sean K. Crandall - AAS - Rapid City, SD
Daniel Wade Jaton - AAS - Madison, SD
Chet David Moe - AAS - Alexandria, SD
Tater Ryan Moody - AAS - Woonsocket, SD
Alexander Benjamin Peterson - AAS - Flandreau, SD
Trevor Jarvis Peterson - AAS - Alcester, SD
Ty James Schindler - AAS - Kennebec, SD
Kolby L. Sinkie - AAS - Chamberlain, SD
Riley Weber - AAS - Parkston, SD

Precision Ag Technology & Agronomy
Jacob Allen Madison - AAS - Colton, SD
Samuel Mercer - AAS - Blunt, SD
Landen Thomas Scott - AAS - Presho, SD

Progressive Welding Technology
Bailey Gene Binger - AAS - Tulare, SD
Ruger Forester - AAS - Chamberlain, SD
Adam Douglas Maas - AAS - Cavour, SD
Mayson Mansfield - AAS - Kadoka, SD
Darren McDonald - AAS - Huron, SD
Haylee Mae Jayde Radigan - AAS - Vermillion, SD
Matthew Ramsey - AAS - Hermosa, SD
Eveneau Jean Baptiste Rasby - AAS - Rapid City SD
Andrew James Paul Rogers - AAS - Baltic, SD
Riley J. Schroeder - AAS - Valley Springs, SD
Jimal Storm - AAS - Lemmon, SD

Radiation Therapy
Danielle Elaine Beynon - AAS - Watertown, SD
Lyndsey Ann Marie Dusterhoft - AAS - Grand Forks, ND
Renee Farmer - AAS - Letcher, SD
Hannah Jinkinson - AAS - Sheldon, IA
Hanna Lee Vanderwerff - AAS - Rapid City, SD
Keenan G. Wieseler - AAS - Wynot, NE

Radiologic Technology
Olivia L. Asbill - AAS - Mitchell, SD
Brooke Lynn Assmus - AAS - Vermillion, SD
Brianna J. Bohling - AAS - Rapid City, SD
Cole Robert Carter - AAS - Gregory, SD
Rachael Elizabeth Cutshaw - AAS - Clear Lake, SD
Samantha Marie Deutscher - AAS - Wall, SD
Alexa Lynn Dunker - AAS - Wall, SD
Klarissa Gorham - AAS - Pierre, SD
Taylor Henkel - AAS - Mitchell, SD
Kaitlyn Daniel Huebner - AAS - Fort Pierre, SD
Larissa Anne Koedam - AAS - Corsica, SD
Taya Maray Lucas - AAS - Spearfish, SD
Karlie Robin Nelson - AAS - Philip, SD
Lauren Leigh Schaefers - AAS - Rapid City, SD
Haley Joy Schulz - AAS - Emery, SD
Lyndsey Thiry - AAS - Kennebec, SD
Madison Christina Vander Heiden - AAS - Mitchell, SD
Destiny Lynn Voyles - AAS - Belle Fourche, SD
Kacie Lorrin Wagner - AAS - Presho, SD

Registered Nursing
Sage Darlene Antonsen - AAS - Geddes, SD
Lauren Christine Brame - AAS - Charlotte, NC
Hope Conn - AAS - Aberdeen, SD
Jolene Kay Egger - AAS - Valentine, NE
Susan K Elliott - AAS - Hot Springs, SD
Tonya L Fredrickson - AAS - Mitchell, SD
Mindy Henderson - AAS - Ipswich, SD
Tiffany Hoffman - AAS - Beresford, SD
Chelsea Rae Konda - AAS - Marion, SD
Macey Elizabeth Koopal - AAS - Platte, SD
Samantha Menning - AAS - Parkston, SD
Kaylee Milbrandt - AAS - Huron, SD
Mandy Old Lodge - AAS - Winner, SD
Darissa Rachel Overweg - AAS - White Lake, SD
Paige Elizabeth Overweg - AAS - Kimball, SD
Angela M. Peterson - AAS - Mitchell, SD
Roseanna Sawtell - AAS - Yankton, SD
Tyra Shae Sinkie - AAS - Gann Valley, SD
Alyssa Swearingen - AAS - Aberdeen, SD
Casey Swearingen - AAS - Watertown, SD

Small Business Management
Jordyn Marie Buchert - Diploma - Russell, MN
Kelsey Jo Fuehrer - Diploma - Huron, SD
Shyanne Dawn McCarlson - Diploma - Webster, SD
Abigail Rang - Diploma - Mitchell, SD
Jennifer Ridgeway - Diploma - Emery, SD
Rodrigo Oliveira Sanches - Diploma - Oviedo, FL
Lindsey Shank - Diploma - Mitchell, SD
Heidi Warner - Diploma - Scotland, SD   

Speech-Language Pathology Assistant
Michelle L Berg - AAS - Hot Springs, AR
Sergio Chavez - AAS - Apple Valley, CA
Emily Rose Croucher - AAS - Mitchell, SD
Kalyn E. Errant - AAS - Frankfort, IL
Michelle Katherine Hernandez - AAS - Victorville, CA
Rachel Oligmueller - AAS - Miller, SD
Leah Marie Somers - AAS - Puyallup, WA
Laura Streff - AAS - Parker, SD
Jessica Leigh Wells - AAS - Mountain Pine, AR

Utilities Technology/PL-NGT
Trevor Wade Shipp - AAS - Glasgow, MT

Utilities Technology/PL-MAP
Daewood L. Gerlach - AAS - Mitchell, SD

Welding Technology
James Mason Grimes - Diploma - Bison, SD
Kage Kutil - Diploma - Rapid City, SD
Michael A. Langdeau - Diploma - Fort Thompson, SD

Wi-Fi & Broadband Technologies
Brady Gregory Andersen - AAS - Mitchell, SD
Logan Mark Button - AAS - Huron, SD
Carlos A Contreras - AAS - San Diego, SD
Samuel Anderson Edwards - AAS - Mitchell, SD
Luke R. Eppel - AAS - Mitchell, SD
Quinn David Grode - AAS - Brandon, SD
Zachary Alan Hout - AAS - Wall, SD
Jensen Dean Maeschen - AAS - Mitchell, SD
Cayden Rance Slykhuis - AAS - Letcher, SD
Jordyn Bradley Temple - AAS - Clark, SD

Wind Turbine Technology
Peyton J. Anderson - AAS - Lemmon, SD
Hunter Matthew Hope - AAS - Lake Dallas, TX
Jayd Bradley Whitley - AAS - Winner, SD

This post and list does not certify actual degree completion.

Back to News

Schedule a Visit

Personal Visit OR View Visit Days
Quick Links